BİRİCİĞİM ANNEANNEME

BİRİCİĞİM ANNEANNEME... PRENSESİMİZE...

Bir gün böyle bir yazı yazacağım hiç aklıma gelmemişti. Gelemezdi de…

Çünkü o hep hayatta ne olursa olsun gülümseyen yüzüyle sıcacık elleriyle yanımızdaydı. 

Hayatta pek çok aile örneğinde anneanneler vardır. Ama benim anneannem bir başkadır… Tıpkı diğer insanların anneanneleri gibi…

Kimide insanlar birbirini sadece akrabalık bağı olduğu için görüşürler. Oysaki bizler bu bağa öylesine sımsıkı sarılmışız ki, birbirimizden koparken de içimiz çok ama çok yanıyor.

Anneanneleri ile büyüme şansına sahip olan ender çocuklardan biriyim. Anneannelerini benim gibi çok sevenler neden “şans” dediğimi anlayacaklardır.

Ben doğduğum andan itibaren anne ve baba demenin “anneanne” demek olduğunu bilenlerdenim.

Benim için anneannem, göremediğim annem, göremediğim babamdı.

Benim için anneannem, geceleri hepimize yarasın diye ballı süt içirendi. Hepimiz derken; ben, Serap ve Filiz sürekli yanında kalan şanslılar. Bir de arada yanında kalan şanslılardan; Sevgi, Sever. Tabii kuzen Serkan ve Volki’yi unutmayayım. Onlar da gündüzleri anneanneleri geceleri ise anne ve babalarıyla olan başka şanslı çocuklardı. Sonra en küçük şanslımız diyebileceğim kuzen Arzu. Mutlaka bütün torunların bakımında anneannemin eli değmişti.

Benim için anneannem, geceleri kulağını tutarak uyuyabildiğim uykudayken eğer yanlışlıkla dönerse uyanıp tekrar kulağını tutmam için bana dönebilen kişiydi.

Benim için anneannem, hastalandığımda iğneden korkup arkasına saklanabildiğim kişiydi.

Benim için anneannem, havaalanında bana kızan hemşireye bağıran kişiydi.

Benim için anneannem, ilkokula giderken sırf ben üzülmeyeyim diye arkama düşüp gelendi.

Benim için anneannem, uykuya dalmadan önceki duamdı...Kaç yaşına gelirsem geleyim hala hep anneannemin öğrettiği duayla uykuya dalarım... “Yattım Allah kaldır beni nur suyuna bandır beni….” 

 Benim için anneannem, anneanne değil annedir. Anneanne en modern görüşlü insandır. Çünkü kendi çocuklarına belki o kadar müsemma göstermemiştir. “Bırakın onlar genç yapsın” “sanki ne yaptı ki çocuklar hııı siz sanki gençken hiç bir şey yapmadınız” diyendir. Torun kontenjanından her zaman yararlanabilirsiniz.

Benim için anneannem, ilk sigaramdı... İlk sigaramı belki de onun karşısında içmişimdir.

Benim için anneannem, sırdaşımdır. Dostumdur. Arkadaşımdır.

Benim için anneannem, ikinci sınıfta okul tiyatroya gitmek için 35 lira istediğinde “çok pahalı yollayamam herhalde” dediğinde üzüntümü görüp bana çaktırmadan gizliden gizliye bozuk paraları biriktirip beni arkadaşlarımla o tiyatroya en mutlu çocuk olarak yollayan insandır.

Benim için anneannem,Sokakta oyun dalıp eve geç kaldığında seslenip eve yemeğe çağıran insandır anneanne. Geç kaldığın için de kapının arkasına saklanandır anneanne. Güya bizi yakalayıp birer şaplak atacaktır. Hiçbir zaman da yapamamıştır... yapamamış değil aslında yapmak istememiştir.

Benim için anneannem, namaz kılarken üzerine çıksam da sırtına binsem de hiç istifini bozmadan namazını kılan namaz bittikten sonra da hiç kızmayan biridir.

Benim için anneannem, eteğine sımsıkı sarıldığım kişidir. Nereye gitse yanında gittiğim beni bir keresinde götürmedi diye kızıp evi ateşe verdiğim kişidir.

Benim için anneannem, evi yandığında itfaiyeci korktuğumdan olsa gerek bana tokat attığında onu azarlayan kişidir.

Benim için anneannem, Ömrüm boyunca hep yanımda olacak dimdik ayakta duracak sandım. Yaşlansa da yüzü elleri buruşsa da o her zaman benim destekçimdi. Benim sarsılmayan direğimdi. Bütün anneanneleri hep böyle sandım. Güçlü, dimdik, güler yüzlü, sıcacık. Bütün herkes benim gibi anneannesine aşıktı sanki.

Benim için anneannem, eski radyoda dinlediğim arkası yarınlar gibidir. O arkası yarınlar hiç bitmez. Hep canlıdır. Hep bir merak içindesinizdir. Tıpkı anneannem gibi...

Benim için anneannem, bizi uyutmak için (Serkan ve ben) yatağa girip kendisi uyuya kalandı. Serkan ve ben hemen anneannem uyuyunca yanından sıvışıp kaçar sokakta oyuna dalardık.

Benim için anneannem, bütün torunlarının doğum günlerini ezbere bilendir. Ve benim doğum günümü hiç ama hiç unutmayan tek insandır.

Benim için anneannem, eşimi ilk tanıştırdığımda gözlerindeki o mutluluğu o gururu yaşabilen insandır.

Ayrı bir hazdır, anneanne ile yaşamak…

Anneannen ile büyürsen hayali pek çok kahramanın olur. Benim anneannemin ise yanan sobanın deliğinden duvara vuran ateş şekillerinden korktuğunuzda onlarla ilgili anlatacak pek çok hikayesi vardır.

Karnımda bir ağrı boğazımda bir düğüm var sanki. Kalbim çok ama çok acıyor. Ama bir şey yapamıyorum.

Ayrı bir dönemmiş, bu günlerini görmek…

Bu yazıyı neden mi yazdım… Anneannesi ile büyümeyen çocuklar beni anlamazlar ama büyüyen o şanslı çocuklar beni mutlaka anlayacaklardır.

Anneannem biriciğim tatlı kuşum aşkım her şeyim… Bugün benim ben olmamı sağlayan kişiye sana sesleniyorum..... Artık gitmek istiyorsan sakın durma… Dur diyemeyeceğim sana artık… Hep kendim için sana yanımda ol diyordum çok tuhaf buna yazmak ama artık rahat ol gitmek istiyorsan git anneanne…

Sevgili dostlar 17 Eylül akşamından beri anneannem bitkisel hayatta... Sağ tarafına felç geldi...  Hiç birşeyden habersiz öylece yatıyor... Sadece bir nefes...

Benim için anneanneme dua etmenizi istiyorum.

Anneanne sana sesleniyorum "İYİ Kİ SEN VARDIN ve İYİ Kİ SEN YETİŞTİRDİN BİZİ. SENİN TORUNUN OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM. HERŞEY İÇİN TEŞEKKÜRLER ANNEANNE. SENİ ÇOK SEVİYORUM. SENİ ÇOK SEVİYORUZ ANNEANNE. SEN BİZİM HERŞEYİMİZSİN. O MÜBAREK ELLERİNDEN DOYASIYA ÖPÜYORUM. HAKKINI HELAL ET ANNEANNE."

 

Ablam Serap ise anneannem için yazdığım bu yazıya :

"Pınar ben sana ne diyeyim...içindekileri okadar güzel anlatmışsın ki ekleyecek kelime bulamadım...şuan okadar duygulandım ki onun için dökülen göz yaşlarımın duygularımı anlatmaya yetmeyeceğini biliyorum...canım annaneme dua ediyorum sadece o benim için bir efsaneydi hiç bitmiycek rüyalarımdaki bir melekti, canımın her yandığında onu hisseden dualarıyla arkamda duran kocaman bir güçtü, onun sanki hep yanımda olucagına okdar inanmıştımki aramızdan ayrılacağına şuan inanamıyorum...canım kardeşim başka bişey yazamıycam göz yaşlarım sel oldu, bogazım düğümlendi kelimeler yetersiz kaldı...canım annaneme dualar ediyorum çok acı çekmesin diye...o yanımızda olmasa göklerden bizi seyredecek emin ol o bizi asla terk etmiycek..." diye ekleme yaptı...

 

  • Serap Çelikel çok çok çok duygulandım...

  • Sevgi Kazankaya Aslında o kadar çok şey varki annanemizi anlatacak hepimizin üstünde anne ve babamız kadar hakkı var umarım hepimize hakkını helal eder biricik annanemiz. Allah inşallah meleğimize yardım eder efsane kadın seni hiç unutmayacağım umarım bende birgin senin kadar gururlu, olgun,duyarlı ,iyi kalpli ,hoş görülü,tonton bir yaşlı olurum iyiki bizim annanemiz olmuşsun seni çok seviyorum hep kalbimde olacaksın.
    

  • Serap Çelikel
   ‎"Pınar ben sana ne diyeyim...yüreğindekileri okadar güzel anlatmışsın ki ekleyecek kelime bulamadım...şuan okadar duygulandım ki onun için dökülen göz yaşlarımın duygularımı anlatmaya yetmeyeceğini biliyorum...canım annaneme dua ediyorum s...adece ,o benim için bir efsaneydi hiç bitmiycek rüyalarımdaki bir melekti, canımın her yandığında onun dualarının arkamda duran kocaman bir güç olduğunu hissederdim, onun hep yanımda olucagına okdar inanmıştım ki , aramızdan ayrılacağına şuan inanamıyorum...canım kardeşim başka bişey yazamıycam göz yaşlarım sel oldu, boğazım düğümlendi kelimeler yetersiz kaldı...canım annaneme dualar ediyorum çok acı çekmesin diye...o yanımızda olmasa bile göklerden bizi seyredecek emin ol o bizi asla terketmiycek...
   asla terk etmiycek...

  • Sevgi Kazankaya canım okudum çok duygululandım
    
  • Senem Bekiroğlu neler hıssederek yazdıgını cok ıı anlayabılıyorum teyzemmm cunku benım ANNEANNEM bu durumda olsaydı kı allahım korusun aynı bunları hıssederdım ıste... bu buyuk anneanneye hıssetmıyorum demek degıl ama kendı anneannemı kodum yerıne suan. Allah yardımcısı olsun dualarımız hep onunla..... sizide cok sevıyorummm teyzoşlar
    

  • Sever Hanay Bekiroğlu pınarcım hepimizin yerine duygularımızı anlatmmşsın çok duygulandım çok kötü oldum annanemiz cok degerli keşke bizde onun yarısı kadar olsak o melek gibi insan.. duaLarımız anneannemize inşallah hakkını helal etmiştir hepimize .. çok seviyorum anneannem..

  • Sevgi Kazankaya Canım meleğim bende seni seviyorum ölümün yaşlısı genci olmuyormuş insanın çok canı yanıyor ama elimizden hiç birşey gelmiyor duadan başka Allah yardımcısı olsun
    

  • Senem Bekiroğlu Aminnnnn teyzecim maalesef gelmiyor işte:((((((
    

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !